Welshi springerspanjel

Welshi springerspanjel on erakordselt kaunis, võluv ja aktiivne koer. Tema särav ja siidine puna-valge kasukas on väga pilkupüüdev.

Welshi springerspanjel pärineb Suurbitanniast ja on väga vana ja segamata tõug. Esimesed andmed Walesis põhiliselt linnujahil kasutatud puna-valgetest koertest pärinevad 18. sajandist.

Welshi springerspanjel on mõnusalt paraja suurusega näituse- ja töökoer. Tema turjakõrgus on isastel 48 cm, emastel 46 cm ja kaal keskmiselt 22 kilogrammi Ta on üks väheseid koeri, keda võib viia näituselt otse jahile ning väikeste mööndustega toimida ka vastupidises järjekorras. Welshi karvkate on külma- okka- ja ilmastikukindel, mis peale kuivamist on jälle puhas ja kena. Tema karvkate ei vaja erilist trimmimist ja seda vajaminevat vähest lõikut on peremehel kerge ise ära õppida. Welshi kõrvade väliskülgedelt trimmitakse pikk ja lendleva karv, tema käpad pügatakse „kassikäppadeks“, kaela esiosa lopsakas karv lõigatakse pika kaela ja kohevat maniski toonitamiseks õhemaks. Sabakarvu kärbitakse pisut lühemaks, et siluett mõjuks kompaktselt. Kuna Welshi springerspanjel on jahikoer, peaks ta näitustel esinema väga heas füüsilises vormis, kaunite lihastega mida on vorminud tugev töö.

Kuna Welshi springerspanjel on ettevõtlik, kiire taibuga ja osav koer, ta on võitnud maailmas tunnustust kui agility-koer. Welshi on mõnikord kärsitu ja impulsiivne. Treeninguteks tuleb varuda aega ning palju mõistmist ja kannatlikkust. Õppetunnid ei tohiks kunagi olla pikad ja tüütavad. Edu aluseks on järjekindlus.

Welshi springerspanjel on tugeva tervisega koer. Tema eluiga on 10-15 aastat. Koertel võib harva esineda puusaliigeste düsplaasiat, veelgi harvem epilepsiat ja glaukoomi. Düsplaasia vältimiseks peab meeles pidama, et ületoitmine ja liigne füüsiline koormus on kutsikatele ohtlikud. Suur kaal koormab arenevaid liigeseid ja ülemäärane füüsiline koormus võib kahjustada kasvueas koerte alles nõrka luustikku. Welshid vajavad vähemalt ühte korralikku jooksu päevas.

 

"Koertega koos olles ei tunne vaim kunagi üksildust. Me kuulume kokku." (Baffini saare inuiitide ütlus)